Сон є важливою частиною життя. Як свідчить статистика, загалом людина без сну може прожити трохи більше 30-40 діб, після цього наступають незворотні зміни у організмі, унаслідок чого людина може навіть загинути. Лікарі стверджують, що для того, щоб залишатися молодим і здоровим, нічний відпочинок має бути не менше 8-9 годин. І все ж таки часто можна зустріти цікаві факти про сон, про які ми і розповімо далі.

1. На початку двадцятого століття було зафіксовано найтриваліший період, який людина провела без сну. Пауле Керне – солдат з Угорщини – через поранення у скроню не спав близько сорока років. Але при цьому лікарі акцентують увагу на тому, що без спеціальних медичних діагностик визначити спить людина або не спить не можна, тому що можна спати і з відкритими очима.

2. Якщо брати до уваги, що людина вночі спить приблизно 8-9 годин, то середньому за життя ми проводимо у стані сну близько двадцяти п’яти років.

3. Як часто ми лягаємо вночі і ще довго крутимося, перевертаємося, про щось думаємо, не можемо заснути. Так от це нормальне явище. Якщо ж ви засинаєте протягом п’яти хвилин після того, як голова зіткнулася з подушкою, то вашому організму не вистачає відпочинку. У середньому, щоб заснути, необхідно 15-20 хвилин.

4. Трудоголікам варто запам’ятати, якщо спати по шість годин протягом двох тижнів, то виникнуть відчуття сильного алкогольного отруєння. Порушиться координація, погіршиться пам’ять, мова стане нерозбірливою.

5. Під час сну є період, який називається фазою тілесного паралічу. Людина бачить у цей час не так сни, як різні відокремлені образи, які людина після пробудження запам’ятовує як сни. У середньому ця фаза триває близько 90-100 хвилин.

6. Також дослідники говорять про те, що людина хропе лише у повільній фазі сну.
7. Температура тіла та сон також тісно взаємопов’язані. Тому і спекотної літньої ночі, і холодної зимової дуже важко заснути.

8. Біологічний годинник, про який усім відомо ще зі шкільної лави, регулюється гормоном адренокортикотропіном.

9. Сьогодні лікарі та дослідники здорового сну стверджують, що повноцінно та добре поспати людині не дає безлімітний та постійний доступ до інтернету. Бажання подивитися перед сном останні новини забиває бажання спати, внаслідок чого людина недосипає, повноцінно не відпочиває і згодом набуває різних захворювань.

10. Існує таке поняття, як мікросон. Це нетривалий сон, який виникає протягом дня через те, що людина не висипається вночі. Слід зазначити, що цей стан досить небезпечний, оскільки людина може заснути і за кермом, що може призвести до трагедії.

11. У різному віці кількість годинників для сну відрізняється. Наприклад, новонароджені сплять до 20 години на добу. Потім кількість годинників для сну поступово скорочується. Так, наприклад, діти у дворічному віці сплять 10-11 годин, а підлітки – 9, дорослим, щоб відпочити, потрібно 7-8 годин. Літні люди відпочивають за сім годин.

12. У чоловічих снах близько сімдесяти відсотків персонажів чоловіка, а жінки у своїх сновидіннях бачать порівну – п’ятдесят відсотків чоловіків та стільки ж жінок.

13. Перший будильник з’явився 1787 року. Винахідником його став американець Леві Хатчінс. Особливістю даного механізму було те, що завести його можна було на чотири години.

14. Сліпі люди також бачать сни. Крім цього, на відміну зрячих людей, свої сни вони бачать у звуках, відчуттях.

15. Дослідники з Британії розробили спосіб, як солдатам перебувати в бадьорому стані протягом тридцяти шести годин. Для цього маленькі оптичні волокна вставляють у спеціальні окуляри, які проектують яскраве біле світло навколо сітківки ока. Тим самим будь-якої доби створюється враження яскравого денного світла, відповідно, і спати не так хочеться.

16. Слони сплять у фазі повільного сну, якщо стоять. Якщо ж вони лягають, то сплять у REM-фазі.

17. Іноді можна почути, що людина не бачить снів. Це не зовсім правда, тому що за ніч людина бачить до семи сновидінь, просто після пробудження переважна частина з них забувається.

18. Люди сплять на три години менше, ніж примати. Наприклад, панда спить по десять годин.

19. Практично у всіх культурах і всіх народів є віра в віщі сни. Деякі аборигени Африки сни сприймають настільки серйозно, що навіть на їхній підставі приймають серйозні рішення.

Як бачимо, сон і сновидіння ще остаточно вивчені вченими і дослідниками. Є ще дуже багато того, що від нас приховано та незрозуміло.

X